Rynek Pracy, 27 czerwca 2018
urlaubsgeld

Czym jest Urlaubsgeld (dodatek urlopowy) w Niemczech?

Dodatek urlopowy w Niemczech, czyli Urlaubsgeld, to dodatkowe świadczenie, które może być wypłacane pracownikom, którzy idą na urlop, zwykle w okresie letnim. Warto wiedzieć, że Urlaubsgeld nie jest tym samym co Urlaubsvergütung, czyli standardowym wynagrodzeniem, które pracodawca płaci podczas urlopu. Urlaubsgeld nie jest niestety regulowany w żadnym akcie prawnym w Niemczech, dlatego rodzi wiele pytań, szczególnie wśród osób od niedawna mających umowę na warunkach niemieckich.

 

Kto może otrzymać Urlaubsgeld?

Dodatek urlopowy w Niemczech jest dobrowolnym świadczeniem. Jednak prawo do niego może wynikać z kilku rodzajów regulacji:

  1. Z umowy o pracę – w niektórych przypadkach informacja o Urlaubsgeld zapisana jest w umowie. Wtedy to właśnie ten dokument reguluje zasady przyznania. Oznacza to np. że jeśli zawarto w nim zapis, że dodatek może zostać odebrany w każdej chwili, pracodawca ma do tego prawo, chyba że zawarte klauzule zostaną sądownie uznane za niejasne lub niedozwolone.
  2. Regulacje taryfowe – Urlaubsgeld może wynikać ze zbiorowego układu pracy (der Tarifvertrag). Dokument ten poza informacją o samym dodatku musi odnosić się do umowy o pracę. Pracownik musi należeć do związku zawodowego (die Gewerkschaft), a pracodawca organizacji pracodawców, które zawarły odpowiednią umowę.
  3. Tradycja – jeśli firma wypłacała dodatek urlopowy regularnie i przez dłuższy czas (co najmniej 3 lata).

Kiedy pracodawca może przestać wypłacać Urlaubsgeld?

Pracodawca może podjąć taką decyzję bez porozumienia z pracownikami w sytuacji, gdy występują okoliczności zagrożenia upadłością firmy lub jej zyski drastycznie spadły.

Ile wynosi Urlaubsgeld w Niemczech?

Wysokość dodatku urlopowego w Niemczech nie jest regulowana odgórnie, dlatego decyzja ta jest zależna od konkretnego pracodawcy. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wyznaczenie procentowej wysokości miesięcznej pensji lub stała kwota dla wszystkich.

Dodatek urlopowy a wypowiedzenie

Zwykle Urlaubsgeld jest wypłacany tylko wtedy, gdy stosunek pracy jest po ich otrzymaniu kontynuowany co najmniej do wyznaczonego terminu. Równie często stosowanym rozwiązaniem jest niewypłacanie dodatku osobom przebywającym na okresie wypowiedzenia.

Czu Urlaubsgeld jest opodatkowany?

Tak. Dodatek podlega na koniec roku pełnemu opodatkowaniu jak większość bonusów.

Czy kobiety w ciąży mogą liczyć na wypłacenie dodatku?

Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, macierzyństwo nie może mieć wpływu na świadczenia dodatkowe w tym ma dodatek urlopowy. Pracodawca nie może go z tego tytułu nawet obniżyć.

 

Najnowsze oferty pracy w Niemczech znajdziesz tutaj.

 

Wybrane oferty pracy
Znajdź najlepszą ofertę dla siebie
Elektryk budowlany – 11,83 € + dieta dzienna
Niemcy,
2017-11-10
Elektryk przemysłowy
Niemcy,
2017-10-27
Elektryk ze znajomością języka niemieckiego
Niemcy,
2018-03-12
Elektryk/ Konserwator
Niemcy,
2018-04-19
Komisjoner w centrum logistycznym – praca od zaraz!
Niemcy,
2018-04-19
Komisjoner / Pracownik Magazynu 10€ + 15/25 € netto premii/dzień
Niemcy,
2018-02-09
Komisjoner – branża logistyczna – 11 euro brutto + 15/25 euro netto
Niemcy,
2018-06-15
Komisjoner z uprawnieniami na wózek widłowy (bez doświadczenia)
Niemcy,
2018-02-09
Komisjoner z uprawnieniami na wózek widłowy (bez doświadczenia)
Niemcy,
2018-05-28