Po godzinach, 17 grudnia 2019

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech nieco różnią się od tych panujących w Polsce. Nie zmienia to jednak faktu, że u naszych zachodnich sąsiadów również są to jedne z najważniejszych i najbardziej rodzinnych świąt w roku. Jakie zwyczaje dotyczące Świąt Bożego Narodzenia są tam najpopularniejsze?

Czas przed świętami – tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Świąteczna atmosfera w Niemczech wyczuwalna jest już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. W każdym, większym mieście powstają świąteczne jarmarki. Przystrojone świątecznie drewniane straganiki obfitują w pierniczki, tradycyjne przysmaki czy choinkowe ozdoby. Popularne jest także grzane wino. W czasie adwentowym w wielu niemieckich domach pojawia się wieniec z gałązek świerku czy jodły. Przystrojony fioletowymi wstążkami, posiada cztery świece. Co tydzień zapala się jedną, przypominającą o tym, że święta coraz bliżej. Wśród dzieci, podobnie jak w Polsce, popularne są wypełnione słodkościami kalendarze adwentowe. W domach pojawia się także choinka – bożonarodzeniowe drzewko, którego tradycja swój początek ma właśnie w Niemczech. Choinka jest kolorowo przyozdobiona, często oprócz bombek zawiesza się na niej również imbirowe ciasteczka, a pod nią ustawiana jest mała szopka, upamiętniająca narodziny Jezusa. Popularne jest także przystrajanie okien światełkami, gwiazdkami i papierowymi ozdobami.

Wigilia w Niemczech

Podobnie jak w Polsce, wigilia w Niemczech przypada na 24 grudnia. Tego dnia praktykujący Niemcy udają się po południu do kościoła, po czym zasiadają do kolacji. Nie mają jednak w zwyczaju łamania się opłatkiem, po prostu składają sobie nawzajem życzenia. Prezenty nie są kładzione pod choinką, a na stole. Zgodnie z tradycją, przynosi je św. Mikołaj lub Dzieciątko Jezus. Pod talerzem każdego członka rodziny znajduje się moneta, mająca zagwarantować dobrobyt w nadchodzącym roku. Popularna na wigilii jest sałatka kartoflana oraz talerz owoców i ciast wystawiany głównie dla dzieci.

Pozostałe tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Prawdziwe świętowanie rozpoczyna się w Niemczech 25 grudnia. Dzień ten obchodzony jest w rodzinnym gronie przy tradycyjnych potrawach. Na stole znajdziemy pieczoną gęś, a także indyka, kaczkę czy dziczyznę. Jeśli chodzi słodycze, najczęściej spotykane jest ciasto drożdżowe z bakaliami, nazywane struclą. Popularne jest także wspólne kolędowanie. Coraz częściej ważniejszym od religijnego aspektem świąt jest ich rodzinny charakter oraz spędzony w gronie najbliższych czas.

Wybrane oferty pracy
Znajdź najlepszą ofertę dla siebie
Operator maszyn
Niemcy,
2022-01-18
Pracownik produkcji/ magazynier
Niemcy,
2021-12-16
Pomocnik produkcji / kontroler jakości
Niemcy,
2022-01-12