Zanim wyjedziesz, 05 listopada 2019

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś okazji przebywać dłużej u naszych zachodnich sąsiadów i planujesz wyjazd do pracy w Niemczech, koniecznie zapoznaj się z panującymi tam zwyczajami i tradycjami. Każdy kraj charakteryzują rozmaite różnice kulturowe, do których zaliczają się także odmienne zachowania przyjęte jako właściwe w określonych sytuacjach. Jeśli zatem nie chcesz popełnić niewybaczalnej gafy, dowiedz się, jakie zwyczaje niemieckie warto brać pod uwagę, zanim nadejdzie dzień wyjazdu.

Najważniejsze niemieckie zwyczaje – formy grzecznościowe

Niemcy bardzo dużą wagę przywiązują do zwrotów grzecznościowych, dlatego nieprędko przechodzą na „Ty” (du).  Jest ono zarezerwowane zazwyczaj dla bliskich znajomych, rodziny, za jego pomocą można się też zwracać do dzieci oraz ludzi młodych. Ze wszystkimi innymi ludźmi, czyli nie tylko nieznajomymi, ale także sąsiadami, rodzicami znajomych, a także osobami starszymi Niemcy są na „Pan/Pani” (Sie). Podkreślają przy tym nazwisko, a nie imię danej osoby. Na powitanie najlepsze będzie skinienie głową, a w przypadku lepiej znanych nam osób – uścisk dłoni. Wszelkie gesty, takie jak całowanie w policzek czy rękę są przez Niemców uważane za brak taktu.

Rozmawiając z Niemcami pamiętaj, aby wyrażać się jasno i konkretnie. Przysłowiowe owijanie w bawełnę, zamiast przejścia do sedna sprawy czy problemu z pewnością nie zostanie dobrze odebrane. Nasi zachodni sąsiedzi niezwykle cenią sobie rzeczowe przedstawienie tematu – zwłaszcza na gruncie zawodowym.

Codzienne zwyczaje niemieckie

Podstawowy niemiecki zwyczaj to punktualność. Dobrze widziane jest pojawienie się nawet 15 minut przed czasem, ale spóźnienie jest wręcz niewybaczalne. Jeśli nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawi, że nie uda Ci się pojawić na miejscu spotkania o umówionej porze, koniecznie poinformuj o tym telefonicznie i pamiętaj o rzeczowych argumentach oraz szczerych przeprosinach. Tak samo źle widziane jest odwoływanie spotkania w ostatniej chwili, ponieważ jest to istotna zmiana wcześniejszych ustaleń, czego Niemcy bardzo nie lubią.

Niemcy nie mają też w zwyczaju ściągać butów po przybyciu w odwiedziny i tak samo nie oczekują tego od zaproszonych w swoje progi. Szanują również zdanie gości, dlatego jeśli na propozycję dokładki usłyszą odpowiedź odmowną, nie będą namawiali do zmiany zdania.

Dla Niemców niezwykle istotną kwestią jest dbałość o segregację odpadów. Jest to wręcz wymóg, dlatego pojemniki związane z recyklingiem można znaleźć niemal na każdym kroku. Z pewnością w dużej mierze wynika to także z ich zamiłowania do porządku.

Inne istotne zasady i zwyczaje niemieckie

Ogólnie rzecz biorąc, przestrzeganie wszelkich ustaleń jest dla Niemców kwestią zasadniczą. Obowiązująca między godzinami 22 a 6 cisza nocna, rzeczywiście traktowana ma być jako cisza. Co ciekawe zasada ciszy dotyczy też czasu między godzinami 13 a 15 – jest to swego rodzaju Niemiecka sjesta, podczas której również należy wstrzymać się od wszelkich głośnych prac i aktywności – w przeciwnym razie sąsiedzi mogą poczuć się urażeni i z pewnością nie omieszkają nam o tym zakomunikować.

Tak samo ściśle przestrzeganą kwestią są przepisy ruchu drogowego. Obowiązuje wysoko rozwinięta kultura jazdy, a wszelkie utrudnianie poruszania się pozostałym współuczestnikom ruchu będzie odebrane bardzo negatywnie.

Na zakończenie warto wspomnieć także o tym, że Niemcy należą do krajów bardzo tolerancyjnych. Dlatego wszelkie zachowania będące przejawem np. dyskryminacji współpracowników, czy wręcz rasizmu – nawet jeśli są przedstawiane w formie żartów – spotykają się często z niemałymi konsekwencjami i mogą wiązać się z utratą pracy.

Wybrane oferty pracy
Znajdź najlepszą ofertę dla siebie
Rozpocznij pracę między 13 a 24 września i zgarnij bonus 500€!
Niemcy,
2021-09-14
Asystent/ka z j. niemieckim (1/2 lub pełen etat)
PolskaWielkopolskie,
2021-07-22
Pracownik fizyczny z językiem niemieckim – bez doświadczenia
Niemcy,
2021-08-31