Po godzinach, Po pracy, Zanim wyjedziesz, 03 października 2019

Przed wyjazdem do Niemiec w celach zarobkowych warto poznać obowiązujące tam dni wolne od pracy. W Niemczech niektóre ze świąt pokrywają się z tymi obchodzonymi w Polsce, część z nich uznawana jest w całym kraju, a pozostałe tylko w wybranych krajach związkowych. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się wolnych dni lub długich weekendów w Niemczech.

Znajomość dni wolnych od pracy pozwala lepiej rozdysponować urlop i tym samym spędzić więcej czasu z rodziną podczas przyjazdu do Polski. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy święta i dni ustawowo wolne od pracy w obu krajach pokrywają się.

Stałe dni wolne od pracy w Niemczech

Jeśli chodzi o dni wolne od pracy w Niemczech które obowiązują w całym kraju, są to:

 • 1 stycznia – Nowy Rok.
 • 1 maja – Święto Pracy obchodzone jest w Niemczech tak samo jak w Polsce, należy jednak pamiętać o tym, ze będąc w Niemczech 3 maja standardowo czeka nas dzień pracujący.
 • 3 października – Dzień Zjednoczenia Niemiec, będący najważniejszym świętem narodowym w kraju.
 • 25 i 26 grudnia – Święta Bożego Narodzenia to dwa wolne dni od pracy. Warto pamiętać o tym, że nie obchodzi się tam Wigilii 24 grudnia, dlatego jest to standardowy dzień pracy.

Ruchome święta świeckie i kościelne w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi obchodzą także następujące święta, podczas których nie idzie się do pracy:

 • Święta Wielkanocne – są one ruchome, tak samo jak w Polsce, jednak w odróżnieniu od naszego kraju, Niemcy oprócz Niedzieli i Poniedziałku Wielkanocnego dzień wolny od pracy mają także w Wielki Piątek.
 • Wniebowstąpienie Pańskie – wypada ono dokładnie po 40 dniach od Niedzieli Wielkanocnej.
 • Poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego – doskonała okazja dla zaplanowania długiego weekendu.

Dni wolne od pracy w Niemczech – kraje związkowe

W różnych krajach związkowych występują także dodatkowe święta, figurujące w kalendarzu jako dni wolne od pracy. Są to:

 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli, będące także od niedawna dniem wolnym od pracy w Polsce, jest uznawane w Baden-Württemberg, Bayern oraz Sachsen-Anhalt.
 • 15 sierpnia – czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny ustawowo jest dniem wolnym od pracy jedynie w Saarland.
 • 31 października – Święto Reformacji, w którego dniu nie idzie się do pracy w Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt oraz Thüringen.
 • 1 listopada – podobnie jak w Polsce, w Niemczech obchodzone jest święto Wszystkich Świętych. Jest ono dniem wolnym od pracy w następujących krajach związkowych: Baden-Württemberg, Bayern, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz oraz Saarland.

Wolne od pracy w wybranych krajach związkowych są także następujące święta ruchome:

 • Boże Ciało – przypada na maj lub czerwiec i podobnie jak w Polsce, mają wówczas miejsce uroczyste procesje. Święto to jest uznawane za dzień wolny od pracy w: Baden-Württemberg, Bayern, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, a także Saarland.
 • Dzień Modlitwy i Pokuty – to również święto ruchome, które ma miejsce w listopadzie, ustawowo jest ono wolne od pracy w Sachsen.
Wybrane oferty pracy
Znajdź najlepszą ofertę dla siebie
Monter konstrukcji stalowych
Niemcy,
2022-01-14
Pomocnik produkcji / kontroler jakości
Niemcy,
2022-01-12
Opiekun linii produkcyjnych
Niemcy,
2022-01-12