Zeitkonto
Formalności

Jak rozlicza się godziny nadliczbowe w Niemczech? Wszystko o Zeitkonto

Jeśli pracujesz w Niemczech lub planujesz wyjazd, z pewnością spotkasz się z pojęciem „Zeitkonto”, czyli konta czasowego. Warto wiedzieć, w jaki sposób ono działa, by rozumieć naliczanie wynagrodzenia oraz przysługującego pracownikowi urlopu.

Co to jest Zeitkonto?

W niemieckim prawie pracy istnieje zapis zobowiązujący pracodawców do wprowadzenia tzw. kont czasowych (Zeitkonto lub Arbeitszeitkonto). Najłatwiej porównać je do skarbonki, w której zamiast pieniędzy gromadzimy przepracowane godziny nadliczbowe.

Jak działa Zeitkonto?

Niemiecki standardowy etat wynosi 35 godzin tygodniowo, co daje 7 godzin dziennie. Jeżeli zatrudniony pracownik przepracuje w ciągu dnia więcej niż siedem godzin, zostają one wrzucane do tej skarbonki jako godziny nadliczbowe. Na zakończenie każdego miesiąca pracodawca wylicza, ile godzin w ostatnim czasie osoba zatrudniona przepracowała.

Czemu służą godziny na Zeitkoncie?

Jeśli pracownik w pewnym miesiącu pracuje mniej niż 35 godzin w ciągu tygodnia, różnica zostanie pokryta właśnie za pomocą godzin zgromadzonych na koncie czasowym. Pracownik dzięki godzinom nadliczbowym w Zeitkoncie może także wydłużyć płatny urlop ponad ustawową normę.

Ile godzin mieści się na koncie czasowym?

Niemieckie konto czasowe zwykle mieści do 150 godzin. W MONDI jednak preferujemy limit 70 godzin, zdarza się, że Klient z którym współpracujemy ma niższe limity – 35 lub 14 godzin (zawsze jest to wielokrotność 7 godzin, czyli dziennego dnia pracy).

Konto zapobiega miesięcznym wahaniom wynagrodzenia, ponieważ jeżeli ktoś potrzebuje dłuższego urlopu, który mu jeszcze nie przysługuje, to może na ten  cel wykorzystać godziny zgromadzone na koncie czasowym w formie pełnopłatnego urlopu. Poza tym w sytuacji kiedy nie wypracuje etatu zostaje on uzupełniony godzinami z konta czasowego.  Obecność na Zeitkoncie kilku godzin nadliczbowych daje pracownikowi psychiczny komfort, że w razie wypadków losowych może wziąć kilka godzin lub dni wolnego.

Co stanie się, jeśli przekroczę limit Zeitkonta?

Jeśli „skarbonka” z godzinami nadliczbowymi pracownika się zapełni wszystkie godziny, które nie zmieszczą się do skarbonki, zostaną wypłacone wraz z wynagrodzeniem w najbliższym miesiącu. W przypadku zakończenia współpracy z daną osobą, z ostatnim wynagrodzeniem wypłacane są wszystkie godziny zgromadzone na koncie czasowym.

Na początku pracy w Niemczech zasady funkcjonowania Zeitkonta wydają się skomplikowane. Na dłuższą metę jednak ten system jest korzystny zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, gdyż zapewnia elastyczność współpracy i kontrolę nad godzinami nadliczbowymi – obie strony mają pełną świadomość  stopnia zapełnienia „skarbonki”.

Jeśli jakaś kwestia Cię nurtuje, a nie została tu opisana lub coś wymaga szerszego wyjaśnienia – daj nam znać w komentarzach!

 • Lukasz Gorniak

  Witam ja jako pracownik musze sie zgodzic na zeitkonto czy nie mam nic do powiedzenia,w tym miesiacu szef zabral mi 20 godzin czyli ponas 200 euro na to wlasnie konto,a ja nie po to pracuje wiecej zeby miec jakies wirtualne pieniadze tylko zeby miec te pieniadze wypracowane co miesiac,w tamtym roku zabral mi 2 razy zrobilem powiedzmy mala awanture oddal wiecej nie zabieral,w tym roku w tym miesiacu mi znowu zabral,dodam jeszcze ze zawsze kazdy miesiac mam wiecej godzin
  Pozdrawiam

 • Panie Łukaszu,
  wszystkie warunki zatrudnienia ma Pan zapewne zapisane w umowie, jeśli podpisał Pan z Pana pracodawcą umową to oznacza, że zaakceptował Pan zapisy w niej zawarte, za czym idzie również zapis o koncie czasowym. Konto czasowe jest elementem niemieckiego prawa pracy i nawet pracodawca zatrudniając pracownika zgodnie z niemieckim prawem ma obowiązek rozliczać godziny na koncie czasowym i nie ma możliwości zrezygnowania z tego.
  Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, ponieważ nie wiemy jakie warunki ma Pan w umowie.
  Proszę pamiętać tylko, ze wszystkie godziny zebrane na koncie czasowym może Pan wykorzystać w formie wolnego, pracodawca powinien Pana również informować odnośnie aktualnego stanu godzin na koncie czasowym. Jeśli byłby przestój w pracy, lub nagle pracy byłoby mniej Pana etat byłby właśnie uzupełniony godzinami z tego konta. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek wypłacenia Panu wszystkich zebranych godzin na koncie czasowym w momencie zakończenia współpracy. Konto czasowe jest też na bieżąco uzupełniane, co dla Pana oznacza, że jeśli brał Pan wolne z konta czasowego, to w następnym miesiącu z Pana przepracowanych godzin konto czasowe zostanie uzupełnione.

 • Witam serdecznie,
  Proszę pamiętać, że każda firma może zawrzeć w umowie jakieś niestandardowe zapisy, które są na korzyść pracownika i nie są zawarte w niemieckim prawie, dlatego też nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie.
  Standardowo wszystkie godziny powyżej etat „przechodzą” na konto czasowe, bez względu na to czy przysługuje za nie dodatek czy nie. Na konto czasowe powinna przejść tylko stawka podstawowa a dodatek powinien być wypłacony niezależnie od tego. Dzieję się tak z tego względu, że godziny z konta czasowego mogą być odbierane w formie płatnego urlopu, który jest wypłacany już po stawce podstawowej (czyli bez żadnych dodatków).
  Jeśli chodzi o podstawę prawną, to tutaj musiałabym prosić Pana o skontaktowanie się z Pana pracodawcą. Nie wiemy na podstawie jakiej umowy jest Pan zatrudniony a nie chcielibyśmy wysyłać Panu błędnych informacji niezgodnych z Pana umową. Powyższa odpowiedź dotyczy ogólnych zasad zatrudnienia na podstawie iGZ Tarifvertag.

 • Dominik Pietrysko

  Witam a jak wyglada wyplacanie godzin z zeitkonta? mam na mysli po jakiej stawce i czy podatki sa takie same jak przy wyplacie. bo moj pracodawca jak wyplaci to stawka za godzine z tego konta rozni sie od stawki za godzine przepracowana. drugie pytanie czy to firma decyduje kiedy daje mi wolne z tych godzin czy ja sam sobie moge je wybrac?

 • giz5

  Mam pelne cejkonto tj 120 godzi ,jade na urlop -po urlopie chce sie zwolnic -czy firma / moze czy musi/ przedluzyc mi urlop o godziny z cejkonta? Jesli bede chcial przedluzenia urlopu

  Z powazaniem

 • Zasady wykorzystania godzin zeitkonta mogą się różnić w zależności od firmy i ustaleń z pracodawcą. Nie chcemy wprowadzić w błąd – najbardziej wiarygodnej informacji udzieli pracodawca lub specjalista od kadr.

 • pelson

  chciałbym się dowiedzieć czy jak zrobie nadgodziny które bym zrobił w danym miesącu zostaną mi wypłacone na konto czy te nadgosziny trafią na konto czasu?

 • Zwykle nadgodziny gromadzone są do wypełnienia limitu zeitkonta, a każda godzina powyżej jest wypłacana wraz z kolejnym wynagrodzeniem.

 • ciociuś

  załozmy ze umowe mam na 35h/tydzien
  pełne zeitkonto
  w kolejnym miesiacu przecpracowane 130 h + 7 dni urlopu
  czy jest mi wypłacane za 179h??

 • Do Re

  Witam,
  w umowie mam gwarantowane 149,5 godz.. Zaczęłam pracę w połowie miesiąca i wypracowałam do końca miesiąca 68 godzin, przy czym na pasku wynagrodzenia zauważyłam, że potrącono mi 12,64 godz. na tzw. AZK, a wypłacono mi tylko za 55,36 godz. I moje pytanie, czy mieli prawo pobrać te godziny na AZK w momencie gdy nie miałam wypracowanych nadgodzin?

 • Łukasz Lejman

  Lukas a co jeśli firma kombinuje chociaż mam pełne zeitkonto. Wypłaca z zeitkonto konta i wpłaca jakąś sumę nadgodzin, dodam ze z przepracowanego miesiaca

 • Łukasz Lejman

  Chyba to nie jest zgodne z prawem